KATEGORIJE

7. 5. 2024.

O Šangrijskoj koži , Balzaka ( magična koža )




La Peau de chagrin (  Šagrenova koža ), roman je poznat i u prevodu  Čarobna koža, Magična koža,   Koža divljeg magarca . Balzac je roman objavio u pariškom časopisu La Caricature .

     Radnja je smeštena u Parizu početkom 19. veka i  govori  o mladiću koji pronalazi čarobni komad šagrena (neštavljena koža divljeg magarca ) koji mu ispunjava svaku želju. Za svaku ispunjenu želju, međutim, koža se skuplja i troši deo njegove fizičke energije. 

                                                      Arapsko pismo ugravirano u kožu


    La Peau de chagrin pripada grupi filozofskih studija,  Balzakovog  niza romana , La Comédie humaine . Pre nego što je knjiga završena, Balzac je izazvao oduševljenje objavom niza članaka i fragmenata priče u nekoliko pariških časopisa. Iako je isporukom rukopisa kasnio pet meseci, uspeo je pobuditi dovoljno zanimanja da je roman rasprodan odmah po objavljivanju. Drugo izdanje, koje je uključivalo niz od dvanaest drugih "filozofskih priča", objavljeno je mesec dana kasnije.

Balzacova prijateljica George Sand bila je među prvima koja je pročitala rukopis dok se približavao završetku.

 

Iako roman koristi fantastične elemente, njegov glavni fokus je na realističnom prikazu ekscesa buržoaskog materijalizma. Balzakova  poznata sposobnost prikaza detalja i ovde dolazi do izrazaja u opisu  kockarnice, antikvarijata, kraljevskog bankata i drugih mesta. Opisi sigurno  uključuju detalje iz njegovog vlastitog života.  To govori i podatak da glavni lik smešta u dom sličan onom u kom je živeo na početku svoje književne karijere. 
       Središnja tema La Peau de chagrin je sukob između želje i dugovečnosti. Čarobna koža predstavlja vlasnikovu životnu snagu koja se iscrpljuje svakim iskazom volje, a posebno kada se koristi za takmičenje moći. Ne obazirući se na upozorenje  trgovca koji mu nudi kožu, protagonista se pohlepno okružuje bogatstvom, da bi se na kraju priče našao jadan i oronuo.

 Poljska baronica Ewelina Hańska pisala je Balzacu nakon čitanja La Peau de chagrin , potpisujući svoje pismo L'Étrangère ("Stranac"). Venčali su se 1850.

 

La Peau de chagrin čvrsto je utvrdio Balzaka kao pisca od značaja u Francuskoj. Njegov se društveni krug znatno proširio, a izdavači su ga željno tražili za buduće projekte. Knjiga je poslužila kao povod  za niz pisama koje je razmenio s poljskom baronicom pod imenom Ewelina Hańska, koja je kasnije postala supruga. Također je nadahnula Giselher Klebe za operu Die tödlichen Wünsche .

Balzacov prijatelj Théophile Gautier odao je počast Balzacovom romanu u svojoj zbirci priča Les Jeunes-France iz 1833. godine.

 

Godine 1830. Onore Balzak tek je počeo sticati priznanje kao pisac. 1819. godine objavio je da želi postati pisac. Njegova majka je bila izbezumljena, ali su ona i njegov otac pristali da mu daju mu mali prihod, pod uslovom da se posveti pisanju, te da im isporuči polovinu svog bruto prihoda od bilo kog objavljenog dela.  Nakon što se preselio u malu sobu blizu Bibliothèque de l'Arsenal u Parizu, Balzak je pisao godinu dana, ali bez uspeha. Frustriran se vratio svojoj porodici u predgrađe Villeparisis i posudio novac od roditelja kako bi nastavio s književnim ambicijama. Sledećih nekoliko godina proveo je pišući jednostavne romane, koje je objavljivao pod raznim pseudonimima. Delio je deo svog prihoda od toga sa svojim roditeljima, ali do 1828. još im je dugovao 50.000 franaka.

 
  


Zakrivljena linija iz svezaka IX, poglavlja IV Tristrama Shandyja odštampana je na početku Balzacovog romana La Peau de chagrin .


Prvi put pod svojim imenom objavio je 1829. Les Chouans, roman o rojalističkim snagama u Bretanji, koji nije postigao komercijalni uspeh, ali je Balzaka  učinio poznatim u književnim krugovima. Postigao je veliki uspeh kasnije iste godine kada je objavio La Physiologie du mariage, raspravu o instituciji braka. Potkrepljen njegovom popularnošću, svoju je slavu povećao objavljivanjem niza kratkih priča i eseja u časopisima Revue de Paris, La Caricature i La Mode . Tako je stekao veze u izdavačkoj industriji koje su mu kasnije pomogle da dobije recenzije svojih romana.


Honore de Balzac, Šagrinska koža ( Le peau de chagrin )analiza

Нема коментара:

Постави коментар